Dekra.png
Jesteś tutaj: Strona głównaSzpitalAktualnościLECZYMY WODOGŁOWIE OSÓB STARSZYCH

LECZYMY WODOGŁOWIE OSÓB STARSZYCH

Wodogłowie. Choroba, która często wyklucza z życia osoby starsze. Zdarza się, że nie podejmują leczenia, bo obiegowa opinia mówi o tym, że stary człowiek jest skazany na starość.

Nic bardziej mylnego.

   Objawy wodogłowia u osób starszych pojawiają się dość wcześnie, bo około 60 roku życia. Główne objawy, to przede wszystkim bardzo drobny chód – pacjent porusza się powolutku bojąc się stawiać kroki. Do tego dochodzi otępienie i zaburzenia zwieraczy w postaci nietrzymania moczu. Takie cechy wodogłowia zostały opisane przez Solomona Hakima i dlatego nazywane są zespołem Hakima.

U chorego dochodzi do zaburzenia wchłania płynu w rożnych miejscach i w efekcie układ komorowy robi się coraz szerszy. To powoduje otępienie. Im bardziej układ komorowy się poszerza – tym otępienie wzrasta. Pacjent bardzo słabo nawiązuje kontakt z otoczeniem, jest bardzo krytyczny wobec tego co robi, dość często nie wie jak się nazywa. Takie objawy mówią o postępującym otępieniu.

   Zespół Hakima leczy się operacyjnie.

   Specjalna zastawka, którą lekarze wstawiają pacjentowi do układu komorowego mózgu , reguluje przepływ płynu mózgowo rdzeniowego. Dzięki temu rządzeniu wytwarzana jest sztuczna droga . Zastawka reguluje przepompowywanie płynu mózgowo rdzeniowego, kiedy jego nadmiar zbierze się w głowie i jamie otrzewnowej. Taki jest mechanizm systemu zastawkowego.

   Ustalono, że u starszych osób, mimo podeszłego wieku, założenie zastawki daje poprawę i ustąpienie objawów.

   Po około dwóch tygodniach od wstawienia zastawki mózgowej, zauważalne są pierwsze oznaki powrotu do zdrowia. Powoli cofają się zaburzenia neurologiczne związane z nietrzymaniem moczu. Chód jest również sprawniejszy. Pacjent stawia nogi pewniej, wydłużając kroki.

W Szpitalu Wojewódzkim im.dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach nie ma dyskryminacji wiekowej. Zastawki mózgowe są wstawiane dobrze rokującym pacjentom w każdym wieku.

 

Do góry