Jesteś tutaj: Strona głównaSzpitalAktualnościKAMICA ŻÓŁCIOWA- MOŻNA JEJ UNIKNĄĆ

KAMICA ŻÓŁCIOWA- MOŻNA JEJ UNIKNĄĆ

Lekarze w Szpitalu Wojewódzkim im.dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach każdego dnia przeprowadzają zabiegi usunięcia pęcherzyka żółciowego. Najczęściej metodą laparoskopową, która dla pacjenta oznacza szybszy powrót do aktywności fizycznej, lepszy wynik estetyczny oraz mniej zrostów, które mogą powodować niedrożność.

Zamiast cięcia, które normalnie ma długość 10-15cm, lekarz podczas zabiegu laparoskopowego wykonuje trzy małe cięcia 1,0- 1,5cm.

Kamica żółciowa jest jednym z najczęstszych schorzeń w obrębie jamy brzusznej.

Ostre zapalenie dróg żółciowych to groźne dla życia powikłanie kamicy żółciowej. Wywołane jest infekcją bakteryjną rozwijającą się w drogach żółciowych w przypadku ich niedrożności. Najczęstszymi powikłaniami kamicy pęcherzyka żółciowego jest ostre zapalenie pęcherzyka, żółtaczka, ostre zapalenie trzustki.

Najbardziej typowym objawem kamicy żółciowej jest kolka wątrobowa, a jej charakterystycznym objawem jest nagły, bardzo silny ból. Pojawia się pod żebrami po prawej stronie i promieniuje od pleców pod prawa łopatkę. W końcowej fazie napadu kolki żółciowej pojawiają się wymioty.

Kamica żółciowa na ogół jest wskazaniem do leczenia chirurgicznego. Polega ono na wycięciu pęcherzyka żółciowego techniką laparoskopową lub sposobem tradycyjnym (tzw. cholecystektomia laparoskopowa lub otwarta) . O zastosowaniu danej metody ostatecznie decyduje lekarz chirurg. Niestety chorzy u których podejrzewa się raka pęcherzyka żółciowego lub innego narządu, z zaburzeniami krzepnięcia krwi lub chorzy z ciężką niewydolnością oddechową – nie mogą być operowani metodą laparoskopową.

Przyczyn pojawienia się kamicy jest kilka. Najczęściej jest to otyłość i niewłaściwy sposób żywienia. Choroba niestety częściej dotyka kobiety.

Kamicy żółciowej można zapobiegać. Poniżej zamieszczamy kilka porad , które warto zastosować i ustrzec się przed dotkliwymi skutkami ostrego zapalenia dróg żółciowych.

Pobierz