Jesteś tutaj: Strona głównaSzpitalAktualnościPROMOCJA KSIĄŻKI O SZPITALU

PROMOCJA KSIĄŻKI O SZPITALU

17 marca w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach odbyło się spotkanie promujące książkę poświęconą historii powstania i działania Szpitala Wojewódzkiego im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach.

Autorem publikacji jest Andrzej Matusiewicz - historyk regionalista.  Jest również autorem lub współautorem kilkunastu książek i kilkudziesięciu artykułów poświęconych historii Suwałk i Suwalszczyzny.

Dotychczas dzieje szpitala w Suwałkach nie były przedmiotem szczególnego zainteresowania historyków. Impulsem do rozpoczęcia pracy nad przygotowaniem całościowej historii tej instytucji, była zbliżająca się trzydziesta rocznica oddania do użytku kompleksu budynków szpitalnych.  Prace nad książką trwały cztery lata.

Autor publikacji przedstawił zebranym drogę realizacji przedsięwzięcia, które wbrew pozorom wcale nie było takie proste. Jednak, jak podkreślał Matusiewicz, dzięki otwartości Dyrekcji Szpitala oraz pomocy pracowników i wielu ludzi spoza środowiska szpitalnego – udało się zebrać bogaty materiał.

Książka składa się z pięciu rozdziałów i dwóch aneksów. Zawierają się w nich początki szpitalnictwa w Suwałkach, losy szpitala w okresie od 1918 do 1944 roku, funkcjonowanie  szpitala żydowskiego w Suwałkach oraz część poświęcona poszczególnym oddziałom oraz komórkom szpitala. Jest tu również opowieść o historii idei oraz budowie nowego szpitala. Ostatnia część książki ma bardziej kronikarski zapis i prowadzi czytelnika przez kolejne trzydzieści lat funkcjonowania szpitala.

Organizatorem była Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej  w Suwałkach oraz  Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach.

To pierwsza tak bogato ilustrowana i dokładnie opisująca dzieje Szpitala Wojewódzkiego im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach publikacja. Warto mieć ją na półce.