Dekra.png
Jesteś tutaj: Strona głównaSzpitalAktualnościTRANSPLANTACJA KOMÓREK MACIERZYSTYCH SZPIKU

TRANSPLANTACJA KOMÓREK MACIERZYSTYCH SZPIKU

„Transplantacja komórek macierzystych szpiku - co każdy lekarz wiedzieć powinien” - pod takim tytułem odbyło się w Szpitalu Wojewódzkim im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach szkolenie dla lekarzy.

Wykład poprowadził Prof. dr hab. Piotr Rzepecki z Kliniki Hematologii z Ośrodkiem Przeszczepiania Szpiku Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Spotkanie dotyczyło nowoczesnej i coraz częściej stosowanej metody leczenia schorzeń nie tylko onkohematologicznych.
Profesor podczas wykładu przekazał zebranym lekarzom nie tylko podstawową wiedzę na temat aktualnych wskazań, kwalifikacji pacjentów, przygotowania, powikłań i opieki około przeszczepowej.

Lekarze oddziału Onkologicznego Szpitala Wojewódzkiego im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach współpracują z Kliniką Hematologii z Ośrodkiem Przeszczepiania Szpiku CSK WIM w Warszawie.
 Pacjenci suwalskiego szpitala na miejscu przechodzą wstępną kwalifikację do przeszczepu. Lekarze w Klinice Hematologii z Ośrodkiem Przeszczepiania Szpiku CSK WIM w Warszawie przeprowadzają kwalifikację ostateczną.

Specjaliści oddziału Onkologicznego w Suwałkach w porozumieniu z Kliniką, wykonują wymagane przed przeszczepem badania. Pacjent otrzymuje chemioterapię przed mobilizacją komórek macierzystych szpiku w przeszczepie autologicznym.

Po przeszczepieniu, pacjent może wrócić do suwalskiego szpitala i tu otrzyma dalszą niezbędną opiekę.

Szkolenie zostało sfinansowane przez Izby Lekarskie.