Jesteś tutaj: Strona głównaSzpitalAktualnościRUSZA MIASTO ZDROWIA

RUSZA MIASTO ZDROWIA

Poprawa dostępności do badań, skrócenie czasu pobytu w szpitalu czy szybka pomoc w sytuacjach zagrożenia życia – to tylko niektóre korzyści dla pacjentów jakie niesie za sobą projekt Miasto Zdrowia.

Umowę na wdrożenie pilotażowego programu demonstracyjnego „Miasto Zdrowia” podpisano w Urzędzie Miasta. Interesariuszami projektu są: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Miasto Gmina Suwałki, Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach, MOPS Suwałki i NZOZ Ośrodek Medycyny Szkolnej i Promocji Zdrowia SANITAS oraz firma Comarch Healthcare.

W ramach projektu powstanie platforma teleinformatyczna, która będzie umożliwiała elektroniczne monitorowanie pacjentów w określonych jednostkach chorobowych i poszczególnych grupach wiekowych. Chodzi o to, by objąć monitorowaniem życia pacjentów od chwili narodzin aż do śmierci. Wyniki będą przesyłane w czasie rzecywistym do Centrum Monitorowania w Krakowie.

Zostanie uruchomiona elektroniczna książeczka zdrowia na bazie regionalnej platformy istniejącej elektronicznej bazy dokumentacji medycznej.

Kolejnym produktem jest „zdalna położna”. Firma Comarch udostępni pacjentkom urządzenia wyposażone w moduł łączności GSM. Dzięki temu, po wykonaniu badania, wynik zostanie przesyłany do Centrum Monitorowania. Tam specjaliści ocenią czy wynik jest niepokojący i należy skierować pacjentkę do lekarza. Podejmą kontakt z pacjentką i przekażą informację o dalszych krokach.

Badaniami specjalnym sprzętem zostaną objęci również uczniowie. Tu wykorzystywane będą „zdalne pielęgniarki”.

Zdalna profilaktyka i rehabilitacja to są systemy telemetrii zdalnej i szpitalnej. Specjalne urządzenia będą przekazane pacjentom na przykład po zabiegach kardiologicznych. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, urządzenia umożliwiają przesyłanie takich informacji jak parametry życiowe, gdzie w danej chwili pacjent się znajduje a nawet czy się przewrócił. W przypadku przekroczenia parametrów – natychmiast zostanie wysłany sygnał do specjalistów, którzy szybko będą mogli podjąć działanie.

Będą również zestawy PMA (tzw. Holtery) również wyposażone w moduł GSM umożliwiający kontakt z Centrum Monitorowania.

Domowy asystent medyczny z przyciskiem życia to urządzenie umożliwiające wykonanie pięciu różnych badań diagnostycznych. Pacjent całodobowo ma monitorowane wybrane parametry, a wyniki są w czasie rzeczywistym przesyłane do Centrum Monitorowania, gdzie czuwają specjaliści.

Seniorzy otrzymają dodatkowo tak zwany przycisk życia. To jest specjalna opaska na rękę, która również posiada moduł GSM umożliwiający lokalizację pacjenta. Ma również czujnik przewrócenia się. Jeśli pacjent źle się poczuje, wciska przycisk i w ten sposób natychmiast wzywa pomoc.

Suwałki są jedynym miastem w województwie Podlaskim, w którym jest wdrażany projekt "Miasto zdrowia". To projekt, którego nikt jeszcze w Polsce nie realizował. Program ruszy w listopadzie tego roku i potrwa 12 miesięcy.