Jesteś tutaj: Strona głównaSzpitalAktualnościTENS- poród bez bólu naturalnie

TENS- poród bez bólu naturalnie

W Szpitalu Wojewódzkim im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach można już skorzystać z niefarmakologicznej metody łagodzenia bólu porodowego.

TENS to prosta, nieinwazyjna i bezpieczna metoda przynosząca ulgę, gdy pojawiają się bolesne skurcze.

Stymulator TENS to niewielkie urządzenie, które wytwarza prąd o niskich częstotliwościach. Cztery płaskie elektrody przykleja się do pleców kobiety, w części krzyżowo-lędźwiowej.

Za pomocą pilota rodząca może zmieniać natężenie stymulacji. Przepływ słabego prądu częściowo blokuje przekazywanie do mózgu bodźców bólowych.

Podczas skurczów porodowych rodząca odczuwa łagodne mrowienie i lekkie napinanie się mięśni pleców w okolicy elektrod. Bóle krzyżowe, pojawiające się w czasie porodu, w większości przypadków ustępują już po kilku minutach od rozpoczęcia stymulacji TENS.

Dlaczego jeszcze warto skorzystać z metody TENS?

Przede wszystkim jest całkowicie bezpieczna dla matki i dziecka. Podczas stymulacji można swobodnie się poruszać.

Zastosowanie techniki TENS łagodzi odczucia bólowe podczas I okresu porodu, więc rodząca jest mniej zmęczona w fazie parcia. To również świetna alternatywa dla środków farmakologicznych i znieczulenia zewnątrzoponowego. Technika TENS daje uczucie relaksu, masażu i odwraca uwagę od bólu porodowego co uspokaja kobietę.

Mogły się o tym przekonać uczestniczki Szkoły Rodzenia działającej w Szpitalu Wojewódzkim im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach. Podczas zajęć, pod czujnym okiem instruktor dr n.med. Ewy Grymel-Kulesza, poznały zasadę działania elektrostymulatora.

Specjalne szkolenie przeszedł również personel suwalskiego szpitala. Wszystko po to, by jak najszerzej wspomóc rodzące pacjentki.