Mikołajki 2025

Mikołajki 2025

Tradycyjnie jak co roku czas rozpocząć sezon na prezenty od Świętego Mikołaja. Wczoraj tj. 04.12.2025r. odwiedziła nas Pani Anna Naszkiewicz Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podlaskiego, Przewodnicząca Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Pan Bogdan Dyjuk Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Przekazali oni prezenty małym pacjentom życząc szybkiego powrotu do zdrowia i uśmiechu na twarzy.

Skuteczna i elastyczna transgraniczna medycyna ratunkowa

Skuteczna i elastyczna transgraniczna medycyna ratunkowa

Z przyjemnością informujemy, że 25 listopada 2025 r. odbyła się konferencja otwierająca projekt pn. „Skuteczna i elastyczna transgraniczna medycyna ratunkowa”.

Liderem projektu jest Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach, a partnerem Szpital Okręgu Olickiego im. S. Kudirki. To kolejna wspólna inicjatywa realizowana z naszym sprawdzonym partnerem. Jej celem jest wzmocnienie odporności systemu opieki zdrowotnej w polsko-litewskim regionie przygranicznym poprzez zwiększenie gotowości do udzielania pomocy w sytuacjach nagłych i kryzysowych.

W ramach projektu zaplanowaliśmy m.in.:

  • rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego,
  • szkolenia personelu medycznego z Polski i Litwy z zakresu medycyny ratunkowej,
  • działania informacyjne dla mieszkańców dotyczące prawidłowego postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Wartość projektu po stronie Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach to 1 304 763,75 EUR, z czego dofinansowanie z EFRR to 1 043 811,00 EUR.

To dla nas ważny krok w stronę bezpieczniejszej przyszłości mieszkańców polsko-litewskiego regionu transgranicznego.

Projekt jest współfinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG VI-A Litwa–Polska 2021–2027 oraz ze środków budżetu województwa podlaskiego.

 

 

Realizacja Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy w naszym Szpitalu

Realizacja Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy w naszym Szpitalu

19 listopada to Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci.

Zatem kolejny raz z dumą informujemy, że w tym roku nasz Szpital zaangażował się w kampanię „Dzieciństwo bez Przemocy” organizowaną przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę wraz z Krajową Koalicją na rzecz Ochrony Dzieci.

Ta coroczna ogólnopolska kampania, ma mobilizować społeczeństwo do ochrony dzieci przed przemocą i budowania bezpiecznego, wspierającego dzieciństwa.

Cele kampanii to:

  1. Wyższa świadomość społeczna- aby dorośli w Polsce rozumieli, czym jest przemoc wobec dzieci, jakie są jej konsekwencje i dlaczego nigdy nie może być usprawiedliwiona. Dążymy do zmiany kultury przyzwolenia na krzywdzenie dzieci.
  2. Gotowość do reagowania- aby wszyscy wiedzieli, jak reagować na przemoc i reagowali, gdy podejrzewają, że dziecko jest krzywdzone.
  3. Uważne i wspierające rodzicielstwo- by rodzice i opiekunowie wychowywali dzieci bez przemocy i zapewniali im bezpieczeństwo.
  4. Świadome dzieci i młodzież- aby dzieci miały wiedzę na temat zagrożeń związanych z przemocą i potrafiły ich unikać oraz umiały szukać pomocy w trudnych sytuacjach.
  5. Skuteczny system ochrony- aby prawo zapewniało kompleksową ochronę dzieci przed krzywdzeniem. Każde dziecko i rodzina w Polsce powinny mieć zapewnioną ochronę, interwencję i specjalistyczną pomoc.

Główne działania w ramach kampanii w 2025 roku to kampania medialna, inicjatywy edukacyjne, promowanie Manifestu jako wyrazu sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci i gotowości do podjęcia działań na rzecz ich ochrony oraz symboliczne podświetlanie budynków w całej Polsce.

W tym roku Pracownicy Socjalni zgłosili Szpital jako lokalną inicjatywę edukacyjną, przygotował materiały promocyjne- plakaty, ulotki, udostępnił kody QR informujące o akcji i zachęcające do zaangażowania się w nią. Materiały promujące zostały udostępnione w oddziałach, gdzie leczone są dzieci, w miejscach ogólnodostępnych dla personelu, młodych pacjentów i ich rodziców. Podpisano Manifest będący sprzeciwem przemocy wobec dzieci

Obowiązkiem nas wszystkich jest reagowanie na przemoc wobec dzieci.
Z całego serca dziękujemy wszystkim osobom, którym dobro dzieci nie jest obce.
Służymy pomocą w codziennej pracy każdemu z Was.
Ewa Kujawska i Paulina Baranowska
Pracownicy Socjalni
Szpitala Wojewódzkiego im. dr Ludwika Rydygiera w Suwałkach

Dzieciństwo bez Przemocy

Dzieciństwo bez Przemocy

Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach przyłączył się do Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy. Jest to coroczna, ogólnopolska akcja mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem przemocy wobec dzieci, wsparcie w reagowaniu na przemoc, promowanie idei uważnego i wspierającego rodzicielstwa oraz propagowanie systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

Dożylne dostępy pośrednie pod kontrolą ultrasonograficzną

Dożylne dostępy pośrednie pod kontrolą ultrasonograficzną

17 listopada 2025 r. w Szpitalu Wojewódzkim im. dr Ludwika Rydygiera w Suwałkach odbył się kurs „Dożylne dostępy pośrednie pod kontrolą ultrasonograficzną”, zorganizowany dzięki uprzejmości i ogromnemu wsparciu firmy Vygon.

Szkolenie skierowane było do członków Zespołu ds. Dostępów Naczyniowych, powołanego w październiku 2025 r.

Celem zespołu jest m.in.:
– standaryzacja i podnoszenie jakości procedur zakładania dostępów naczyniowych,
– poprawa bezpieczeństwa pacjentów,
– minimalizacja powikłań związanych z zakładaniem dostępów dożylnych,

– prowadzenie bezpiecznej infuzji,
– wdrażanie nowoczesnych, opartych na dowodach praktyk infuzyjnych.

Szkolenie poprowadził Artur Szymczak, członek i szkoleniowiec Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Infuzyjnego, który przedstawił uczestnikom aktualną wiedzę oraz praktyczne wskazówki dotyczące zakładania cewnika pośredniego pod kontrolą ultrasonografii.

Kurs zakończył się częścią praktyczną, podczas której wykonano założenie cewnika pośredniego u pacjenta hospitalizowanego w naszym Szpitalu. Dzięki temu uczestnicy mogli przełożyć zdobytą wiedzę na praktykę w warunkach klinicznych, pracując pod okiem eksperta.

Serdecznie dziękujemy firmie Vygon za wsparcie oraz prowadzącemu za profesjonalizm i inspirujące szkolenie.

To kolejny krok w kierunku rozwoju kompetencji i dalszego podnoszenia jakości opieki w naszym szpitalu.

Bijemy rekord z WOŚP!

Bijemy rekord z WOŚP!

W dniu dzisiejszym tj. 16.10.2025r. pracownicy Szpitala Wojewódzkiego im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach
Włodzimierz Żaworonok – Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa, Marta Makowska – Naczelna Pielęgniarka, Urszula Malinowska – Pielęgniarka Oddziałowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz Ratownicy Medyczni Kamil Makarewicz i Patrycja Muracka
wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 7 im. św. Jana Pawła II w Suwałkach wzięli udział w ogólnopolskim wydarzeniu Bicia Rekordu w Udzielaniu Pierwszej Pomocy organizowanym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów i nauczycieli udało się pobić rekord!
To wspaniały przykład współpracy i edukacji – która ratuje życie.

Ta strona używa plików Cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Cookies.
Polityka Cookies   
AKCEPTUJĘ