PIERWSZY SUWALCZANIN W 2018 ROKU

PIERWSZY SUWALCZANIN W 2018 ROKU

W dniu 2 stycznia 2018r. tradycyjnie jak co roku Oddział Ginekologii, Patologii Ciąży i Położnictwa odwiedził Pan Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz. W towarzystwie Dyrektora Szpitala Pana Adama Szałanda złożył gratulacje rodzicom pierwszego suwalczanina urodzonego w dniu 1 stycznia 2018r. o godzinie 6:00 oraz wręczył wyprawkę niemowlęcą.

Zdjęcia-źródło: um.suwalki.pl

Poprawa jakości i dostępności świadczonych usług medycznych w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Wojewódzkiego im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach

Tytuł projektu

Poprawa jakości i dostępności świadczonych usług medycznych w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Wojewódzkiego im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach

 

Nr projektuPOIS.09.01.00-00-0196/17

Całkowity koszt projektu

 

2 414 174,24 PLN

 

Współfinansowanie UE

1 958 545,08 PLN  (85 % kosztów kwalifikowanych)

 

Źródło dofinansowania

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 Oś priorytetowa IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia Działanie 9.1  Infrastruktura ratownictwa medycznego

 

 

Okres realizacji projektu

 

Styczeń 2018 –  Grudzień 2018
Krótki opis projektu

Głównym celem projektu jest zwiększenie efektywności systemu ratownictwa medycznego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Wojewódzkiego im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach. Przedmiotowa inwestycja przyczyni się również do realizacji następujących celów szczegółowych i długofalowych, przewidywanych do osiągnięcia w dłuższej perspektywie czasowej zdefiniowanych następująco:

–         Lepsza organizacja systemu ratownictwa medycznego SOR w Suwałkach;

–        Poprawa estetyki miejsca publicznego jakim jest SOR;

–         Poprawa komfortu pacjentów przebywających w SOR w Suwałkach;

–         Usprawnienie procesu hospitalizacji pacjentów w SOR w Suwałkach;

–         Zwiększenie efektywności energetycznej budynku SOR w Suwałkach;

–         Zmniejszenie poziomu śmiertelności oraz skutków powikłań powstających w wyniku wypadków i innych stanów nagłego zagrożenia zdrowotnego w obszarze oddziaływania projektu;

–         Utrzymanie dobrego stanu zdrowia przede wszytki mieszkańców miasta Suwałki, powiatów suwalskiego, sejneńskiego i augustowskiego oraz osób przebywających/ przejeżdżających przez wskazany teren, które na skutek zdarzeń losowych lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia będą wymagały pomocy medycznej.

–         Zapewnienie dostępu do infrastruktury ochrony zdrowia  osobom niepełnosprawnym – zmodernizowany obiekt jest i będzie budynkiem zapewniającym pełną i stałą dostępność dla osób niepełnosprawnych;

 

Zakres projektu

Przedmiotem projektu jest modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Wojewódzkiego im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach w niezbędnym zakresie, tj.:

–         wymiany stolarki okiennej i drzwiowej SOR, w wiacie postoju ambulansów, w magazynie rzeczy osób chorych oraz w garażu pojazdów specjalnych,

–         wymiany opraw oświetleniowych na energooszczędne (LED),

–         remontu garażu dla ambulansów

–         modernizacji magazynu rzeczy osób chorych,

–         wykonanie drogi łączącej SOR z lądowiskiem śmigłowca ratunkowego,

–         utworzenie miejsc postojowych dla pojazdów specjalnych

–         montażu szlabanów w strefie lądowiska.

–         wyposażenia SOR w dodatkowy/ brakujący specjalistyczny sprzęt i wyroby medyczne.


Sygnalizowanie potencjalnych nieprawidłowości lub nadużyć finansowych

Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach  informuje, iż zgodnie z zapisami Umowy o dofinansowanie projektu w ramach osi priorytetowej IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia Działanie 9.1  Infrastruktura ratownictwa medycznego 2014 – 2020,  § 4 ust. 16 i 17: Beneficjent zobowiązuje się do stosowania wysokich standardów uczciwości i etycznego postępowania we wszystkich procesach związanych z realizacją Projektu. Beneficjent zobowiązuje się upublicznić, co najmniej na swojej stronie internetowej, informacje o funkcjonowaniu mechanizmu umożliwiającego sygnalizowanie o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych, tj. opracowanego i udostępnionego przez IŻ narzędzia informatycznego umożliwiającego przekazanie informacji o podejrzeniu wystąpienia nieprawidłowości lub nadużycia finansowego w szczególności poprzez:

  1. a) specjalny adres e-mail lub
  2. b) elektroniczny system zgłoszeń za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej.

Sygnalizacje potencjalnych nieprawidłowości lub nadużyć finansowych można zgłaszać za pośrednictwem specjalnego, udostępnionego przez Ministerstwo Rozwoju adresu e-mail: nadużycia.POIS@mr.gov.pl lub za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju: https://nieprawidlowosci.mrr.gov.pl/bazy/konsultacje-spoleczne/eaplikacja-konsultacje.nsf/document.xsp?unid=9B0502CE55377495C1257C0D0026120B&titleMenu=Dokument&uniddoc=78D0863AE117E52DC1257DF5004669FC

Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach jest zobowiązany do rzetelnego oszacowania ryzyka wystąpienia nadużyć finansowych w związku z realizacją Projektu oraz opracowania skutecznych środków przeciwdziałania wystąpieniu nadużyć finansowych. Zobowiązany jest do stosowania wysokich standardów uczciwości i etycznego postępowania we wszystkich procesach związanych z realizacją Projektu.

Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach  zobowiązany jest zaniechać podejmowania działań odwetowych wobec swoich pracowników, wykonawców jak również innych osób powiązanych z realizowanym Projektem, które w dobrej wierze przekazały informację o możliwości wystąpienia nieprawidłowości lub nadużycia finansowego.


Działania projektu

Trwają prace remontowe magazynu rzeczy osób chorych.

Spotkanie Opłatkowe

Spotkanie Opłatkowe

Tradycyjnie jak co roku, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, w Szpitalu Wojewódzkim im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach odbyło się spotkanie opłatkowe.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Urzędu  Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego,członkowie Rady Społecznej Szpitala oraz pracownicy Szpitala wraz z przedstawicielami Organizacji Związkowych. Były życzenia, tradycyjne dzielenie się opłatkiem oraz wigilijne potrawy. Podczas spotkania odbyło się również uroczyste przekazanie  odznak honorowych ,,Za zasługi dla ochrony zdrowia?.

Wzrost jakości i dostępności opieki medycznej w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach poprzez utworzenie specjalistycznych ośrodków skoordynowanej opieki zdrowotnej: Suwalskiego Centrum Pulmonologicznego oraz Suwalskiego Centrum Ortopedycznego

Tytuł projektuWzrost jakości i dostępności opieki medycznej w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach poprzez utworzenie specjalistycznych ośrodków skoordynowanej opieki zdrowotnej: Suwalskiego Centrum Pulmonologicznego oraz Suwalskiego Centrum Ortopedycznego
Nr projektuWND-RPPD.08.04.01-20-0002/17
Całkowity koszt projektu8 011 679,64 PLN
Współfinansowanie UE6 799 999,94 (85 % kosztów kwalifikowanych)
Źródło dofinansowaniaRegionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 Oś priorytetowa VIII Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej Działanie 8.4 Infrastruktura społeczna Poddziałanie 8.4.1 Infrastruktura ochrony zdrowia

Okres realizacji projektuLuty 2017 – listopad 2018
Krótki opis projektuCelem nadrzędnym projektu jest zmniejszenie wśród mieszkańców woj. podlaskiego zjawiska przerywania czy całkowitej rezygnacji z aktywności zawodowej z racji złego stanu zdrowia, tj. zachorowalności na choroby układu oddechowego i układu kostno-stawowo-mięśniowego poprzez poprawę dostępności do wysokiej jakości i efektywności opieki medycznej realizowanej przez Szpital Wojewódzki w Suwałkach na bazie współpracy opartej na modelu opieki koordynowanej.

Grupę docelową projektu stanowią dorośli mieszkańcy województwa podlaskiego.

Zakres projektuDziałania projektu, których potrzeba wynika wprost z map potrzeb zdrowotnych dla województwa podlaskiego i jest zgodna z Policy Paper dla ochrony zdrowia na lata 2014-2020 to: powołanie Suwalskiego Centrum Pulmonologicznego i Suwalskiego Centrum Ortopedycznego na bazie POZ, AOS i oddziałów szpitalnych poprzez wyposażenie w nowoczesny sprzęt medyczny i w rozwiązania informatyczno-komunikacyjne dedykowane diagnostyce i leczeniu chorób układu oddechowego i kostno-stawowo-mięśniowego, przebudowę oddziałów szpitalnych – pulmonologicznego i ortopedycznego.

Poprawa jakości opieki zdrowotnej nad dziećmi w regionie przygranicznym Litwy i Polski

Tytuł projektuPoprawa jakości opieki zdrowotnej nad dziećmi w regionie przygranicznym Litwy i Polski
Nr projektuLT-PL-1R-042
Całkowity koszt projektu998 221,00 euro
W tym dofinansowanie z EFRR
848 487,85 euro
Budżet Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach237 540,00 euro
Przyznane dofinansowanie UE201 909,00 euro (85% kosztów kwalifikowanych)
Przyznane dofinansowanie z budżetu województwa na 2017 r.35 631,00 euro (15% kosztów kwalifikowanych)
Źródło dofinansowaniaPROGRAM Interreg V-A Litwa – Polska na lata 2014 – 2020

Okres realizacji projektu24 m-ce
Partnerzy projektuSP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku – Lider

Instytucja Publiczna Szpital w Mariampolu – Partner 2

Instytucja Publiczna Szpital Okręgu Olickiego im. S. Kudirki – Partner 3

Szpital Wojewódzki im. dr. L. Rydygiera w Suwałkach – Partner 4

Krótki opis projektuW ramach projektu zostanie wyremontowany Oddział Chirurgii Dziecięcej Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach, zakupiony zostanie  niezbędny sprzęt i aparatura medyczna, zostanie zorganizowany cykl specjalistycznych szkoleń i warsztatów skierowanych do personelu medycznego zatrudnionego w partnerskich szpitalach, nastąpi wymiana doświadczeń i wiedzy pomiędzy instytucjami partnerskimi, zostaną przeprowadzone seminaria dla dzieci dotyczące edukacji prozdrowotnej.
Cel projektuCelem głównym projektu jest zapewnienie wysokiej jakości usług medycznych w obszarze przygranicza polsko-litewskiego skierowanych do dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci narażonych na wykluczenie społeczne i ubóstwo.
Zakres/rezultaty projektu
  • cykl szkoleń dla personelu medycznego zatrudnionego w partnerskich szpitalach,
  • wymiana doświadczeń i wiedzy pomiędzy instytucjami partnerskimi,
  • zakup niezbędnego sprzętu aparatury medycznej,
  • remont Oddziału Chirurgii Dziecięcej,
  • seminaria dla dzieci dotyczące edukacji prozdrowotnej.
Biuro projektu kontakt(87) 562 94 37
(87) 562 95 32

Aktualności

W dniach 20-21 września 2018 r. w Mariampolu (Litwa) miała miejsce konferencja końcowa projektu pt. Poprawa opieki zdrowotnej nad dziećmi w regionie przygranicznym Litwy i Polski. Konferencja końcowa była ostatnim działaniem projektu i okazją do podsumowania efektów jego realizacji po obu stronach granicy oraz ich zaprezentowania licznym zaproszonym gościom oraz przedstawicielom mediów.

W ramach projektu Szpital Wojewódzki w Suwałkach wykonał remont Oddziału Chirurgii Dziecięcej (ok. 580 m2), zakupił niezbędny sprzęt medyczny, przeprowadził cykl specjalistycznych szkoleń i warsztatów skierowanych do personelu medycznego zatrudnionego w partnerskich szpitalach, wymianę doświadczeń i wiedzy pomiędzy instytucjami partnerskimi oraz zorganizował seminaria dla dzieci dotyczące edukacji prozdrowotnej.


W dniu 18 kwietnia br. odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanego Oddziału Chirurgii Dziecięcej Szpitala Wojewódzkiego im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach.


W dniu 27 marca w Suwałkach odbyły się warsztaty pn. Metody diagnostyki i leczenia najbardziej niebezpiecznych wypadków u dzieci. W warsztatach wzięło udział 20 przedstawicieli kadry medycznej szpitali partnerskich projektu.


W dniu 12 lutego w Suwałkach odbyło się szkolenie pn. „Pierwsza pomoc przy oparzeniach dzieci”. W szkoleniu wzięło udział 20 przedstawicieli kadry medycznej szpitali partnerskich projektu.


W dniu 8 lutego w Suwałkach odbyło się szkolenie pn. „Nowoczesne metody leczenia złamań u dzieci” . W szkoleniu wzięło udział 20 przedstawicieli kadry medycznej szpitali partnerskich projektu.


W dniu 27 stycznia w Suwałkach odbyło się spotkanie grupy roboczej projektu. W toku spotkania omówiono bieżący postęp realizacji projektu oraz zaplanowane działania.


Zakończono cykl 5 seminariów dla dzieci w wieku szkolnym. Tematami seminariów były: ważna rola środków zapobiegawczych w profilaktyce schorzeń oraz zachowanie się w przypadku wystąpienia objawów choroby.


Przedstawiciele personelu medycznego naszego szpitala uczestniczyli w szkoleniu  Pomoc dzieciom w nagłych wypadkach w dniu 20 września 2017 r.


W ramach promocji projektu dzieci otrzymały czapeczki i kamizelki odblaskowe.


Szpital Wojewódzki im. dr Ludwika Rydygiera w Suwałkach rozpoczął realizację projektu pt. Poprawa jakości opieki zdrowotnej nad dziećmi w regionie przygranicznym Litwy i Polski w partnerstwie z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku (Liderem projektu) oraz partnerami z Litwy: Szpitalem w Mariampolu oraz Szpitalem Okręgu Olickiego im. S. Kudirki w Olicie.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska 2014-2020. Działania projektowe rozpoczęła konferencja otwierająca, która odbyła się w dniach 23-24 lutego 2017r. w Białymstoku. Na konferencji zaprezentowano założenia projektu, jego cele, zaplanowane działania i zakładane rezultaty. W konferencji udział wzięli przedstawiciele obu instytucji wdrażających projekt oraz goście – przedstawiciele władz i instytucji publicznych.

Ta strona używa plików Cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Cookies.
Polityka Cookies   
AKCEPTUJĘ